Retrievery

Golden Retriever

Golden Retriever

Wzorzec Golden Retriever
Hodowle Golden Retriever
Labrador Retriever

Labrador

Wzorzec Labrador
Hodowle Labrador
Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Nova Scotia

Wzorzec Nova Scotia
Hodowle Nova Scotia
Curly Coated Retriever

Curly Coated

Wzorzec Curly Coated
Hodowle Curly Coated
Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay

Wzorzec Chesapeake Bay
Hodowle Chesapeake Bay
Flat Coated Retriever

Flat Coated

Wzorzec Flat Coated
Hodowle Flat Coated

Retrievery należą do psów myśliwskich, tworzą grupę aporterów. Wśród retrieverów wyróżniamy sześć ras: Golden Retriever, Labrador Retriever, Flat Coated Retriever, Curly Coated Retriever, Chesapeake Bay Retriever oraz Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Pierwsze cztery rasy zostały wyhodowane w Anglii, Chesapeake Bay w Ameryce Północnej, natomiast Nova Scotia pochodzi z Kanady. Głównym ich zadaniem miało być przynoszenie ustrzelonej zwierzyny płowej i dzikiego ptactwa, przy czym trofea znajdowały zarówno na lądzie jak i w wodzie. Retrievery są specjalistami "po strzale". Od dawna w ich hodowli szczególny nacisk jest kładziony na konkretne umiejętności i cechy psa: do swojej pracy potrzebuje on nadzwyczajnego węchu, doskonałej pamięci, a także wytrwałości i mocnej budowy ciała. Psy te nie przynoszą tak po prostu i natychmiast ustrzelonej zwierzyny, lecz muszą czekać do końca strzelania. Do tego właśnie jest im potrzebna wspaniała pamięć i węch: muszą zapamiętać gdzie upadła zwierzyna, a postrzałki samodzielnie odszukać i przynieść. Przy tym nie mogą się wahać przed lodowatą wodą, gęstymi krzakami lub ostrymi kolcami jeżyn. Ponadto powinny być spokojne, łatwe do prowadzenia. Wymienione cechy, jak również wielkie umiłowanie do wody, są wspólną cechą wszystkich ras retrieverów. Zostały wyhodowane do pracy "po strzale", dlatego ich pasja do polowania i gonienia zwierzyny nie jest tak wyrazista. Na ogół można je znacznie łatwiej niż inne psy myśliwskie utrzymać z dala od dzikiej zwierzyny.

Retrievery to relatywnie młode rasy, których pochodzenie nie jest w pełni znane i prawdopodobnie nigdy nie będzie do końca wyjaśnione. Jedno jest pewne, że źródło wszystkich ras tkwi w Nowej Funlandii. W wyniku coraz lepiej rozwijającego się handlu rybami między Anglią i tą kanadyjską wyspą (początek XIX w.) brytyjscy rybacy mieli sposobność poznać żyjące tam psy i obserwować je przy pracy. Mimo ostrej i mroźnej pogody psy aportowały z wody liny statków i wyciągały je na ląd lub wyłapywały uciekające z sieci ryby. Angielscy rybacy byli tak bardzo zachwyceni tymi kochającymi wodę i odpornymi na niepogodę psami, że w następnych latach przywieźli wiele z nich do rodzinnego kraju. Z krzyżowania tych dzisiaj już nie istniejących małych nowofunlandów i psów St. John's z angielskimi psami myśliwskimi, np. z seterem irlandzkim, powstał wavy coated retriever w wielu różnych kolorach.

Od kilku lat, ze względu na swój miły i przyjazny charakter, retrievery cieszą się coraz większą popularnością jako psy rodzinne. Pierwotnie przeznaczone do myślistwa, dzisiaj są z wielkim powodzeniem szkolone do wielu innych zadań. Jako przewodnicy niewidomych, pomoc dla niepełnosprawnych czy psy ratownicze, świadczą nieocenione usługi. Doskonale nadają się do wyszukiwania narkotyków. Potrafią także wykryć kilka metrów pod ziemią wypływ gazu. Każdy kto ma retrievera jako psa towarzysza, powinien jednak brać pod uwagę, że jego pies został wyhodowany na psa użytkowego. Retrievery lubią się uczyć i dostawać zadania. Nie trzeba uczestniczyć w polowaniach, ażeby swojemu czworonogowi umożliwić życie zgodne z jego upodobaniami.


Retriever | Hodowle | Ogłoszenia | Wystawy | Forum | Reklama | Kontakt
Strony www - Cares