labrador retriever

LABRADOR RETRIEVER

zobacz również: Wzorzec rasy | Hodowle

Kraj pochodzenia:

Kanada, Wielka Brytania
Popularność (w Polsce): Rasa bardzo popularna
Wysokość w kłębie (cm):55 do 61
Masa ciała (kg):26 do 34
Może mieszkać w: Duże mieszkanie lub dom
Gubienie włosa: Przeciętnie
Aktywność w domu: Bardzo aktywny
Wymaga spaceru przez: 60 minut dziennie
Stopien posłuszeństwa: Wysokie
Szybkość uczenia się: Bardzo szybko
Stopień dominacji: Pośredni
Przeciętna długość życia (w latach): 12
      W pewnym sensie może być uważany za rasę angielską, ponieważ psy, dziś rozprzestrzenione na całym świecie, pochodzą z brytyjskiego pnia. Jednakże, jak wskazuje nazwa, rasa została utworzona na dzikich i skalistych wybrzeżach Labradoru i Nowej Fundlandii. Tam, gdzie rybacy wpływali do małych niedostępnych portów, by wyładować złociste dorsze na brzegach Nowej Fundlandii, pracujące psy były częścią codzienności. Wskakiwały przez cały czas tam i z powrotem do morza, pomagając wyciągać na brzeg ciężkie sieci, ociekające wodą liny holownicze, dryfujące wiosła i ryby, które ześlizgnęły się z pomostu.

Labrador Retriever

      Pisarze, wzmiankując o tych psach w latach 40 XIX w. nazywali je, od stolicy Nowej Fundlandii, psami św. Jana, by odróżnić te zwierzęta od nowofundlandów. Jednakże list do magazynu "The Field" z 1869 r. podaje: "Do okoła 5t John's spotkać można dużą ilość gładkowłosych psów o wzroście od 18 do 24 cali, nazywanych labradorami" - od tego też czasu zaczęto używać dzisiejszej nazwy, Labradory dotarły do Anglii na łodziach rybackich, będących ich domami. Każda łódź mogła mieć na pokładzie kilka psów, chodzących między plątaniną lin i narzędzi, gotowych do złapania wszystkiego, co mogło zniknąć poza pokładem. Ogólna użytkowość psów została zauważona przez ludzi kupujących skrzynie z rybami, gdy łodzie dotarły do Poole, południowego portu angielskiego, i psy zostały sprzedane razem z dorszami. Również myśliwi zaczęli uważać, że labradory mogły być użyteczne do polowań na dzikie ptactwo. W efekcie w końcu XIX w. Retriever Labrador został zatwierdzony w Wielkiej Brytanii jako użytkowy pies myśliwski. W tym samym czasie zaniknął w swoim kraju rodzinnym, który wprowadził karny podatek od psów.

      Labrador stał się jedną z najbardziej popularnych ras, nie tylko jako pies myśliwski, ale i przewodnik dla niewidomych czy ulubieniec rodziny. Gruba, krótka, gęsta sierść psa jest przeważnie czarna lub żółta, chociaż zdarzają się czasami inne jednolite barwy, na przykład czekoladowa. Dochodzący do 57 cm wysokości labrador jest wytrzymały, aktywny i silny, Wrażliwy, dobrze wychowany pies sprawia dużo radości, ale potrzebuje tresury, by nie był zbyt kłopotliwy dla innych. Człowiek, mający zamiar kupić labradora, powinien pamiętać, że labradory są psami hodowanymi do pracy w wodzie, w związku z czym bardzo lubią być mokre i zabłocone.

Jak pielęgnować Labradora?
Labrador to rasa nie wymagająca wielu zabiegów kosmetycznych. Krótka sierść jest łatwa do czesania i utrzymania jej w dobrym stanie. Ze względu jednak na naturę psów myśliwskich i uwielbienie szalonych biegów czy kąpieli w błocie, należy regularnie kontrolować stan naszego pupila.

Więcej o rasie Labrador Retriever na stronie: www.labrador.retriever.com.plRetriever | Hodowle | Ogłoszenia | Wystawy | Forum | Reklama | Kontakt
Strony www - Cares