golden retriever

GOLDEN RETRIEVER

zobacz również: Wzorzec rasy | Hodowle

Kraj pochodzenia:

Wielka Brytania
Popularność (w Polsce): Rasa bardzo popularna
Wysokość w kłębie (cm):54 do 61
Masa ciała (kg):28 do 37
Może mieszkać w: Duże mieszkanie, lub dom
Gubienie włosa: Przeciętnie
Aktywność w domu: Dosyć aktywny
Wymaga spaceru przez: 40 minut dziennie
Stopien posłuszeństwa: Wysokie
Szybkość uczenia się: Bardzo szybko
Stopień dominacji: Pośredni
Przeciętna długość życia (w latach): 13
      Golden Retriever powinien być aktywnym i silnym psem, sprawiającym wrażenie dobrze skoordynowanego. Czaszka Goldena powinna być obszerna, o szerokim i mocnym pysku, co dotyczy wszystkich ras aportujących. By znaleźć, dobić i przynieść przez przeszkody i zarośla takie zwierzę, jak zając lub ptak, pies musi być nie tylko silny, ale i mieć szczęki wystarczająco duże, by utrzymać ten ciężar. Opisuje się Goldena jako "łagodnego w pysku", co oznacza, że pies aportuje bez skaleczenia ptaka. Pióra muszą pozostać prawidłowo ułożone, i z całą pewnością, żaden ślad zębów nie może pojawić się na skórze. Tak głęboki i silny jest instynkt aportowania, że wiele retrieverów ma wspaniały zwyczaj przynoszenia właścicielom "prezentu"na powitanie. Psy pędzą, by odnaleźć but lub zabawkę, i dostarczają ją z oczywistą dumą i satysfakcją.

Golden Retriever

      Golden Retriever jest psem o szczególnie sympatycznym charakterze, miły i dobroduszny, szalenie lojalny w stosunku do rodziny, szczególnie do dzieci. Powinien mieć gęstą i odporną na wodę sierść, przylegającą do ciała lub lekko falującą. Tylne części łap i ogon muszą być bardzo obficie owłosione. Umaszczenie obejmuje całą gamę odcieni złotego lub kremowego. Goldeny stają się z biegiem lat coraz jaśniejsze i wygląda na to, że ich nazwa w końcu może okazać się nieadekwatna (golden - złocisty). W Ameryce, gdzie rasa jest równie popularna, na ringach wystawowych niedopuszczalne jest kremowe umaszczenie. Retriever złoty w żadnych warunkach nie jest psem agresywnym, a jego zrównoważony temperament czyni go doskonałym psem przewodnikiem dla niewidomych. Stowarzyszenie niewidomych wytresowało już sporą liczbę psów tej rasy, która znajduje się w jego programie hodowlanym.

      Golden Retrievery, jak to dziś wiadomo, wyhodowane zostały w psiarniach Lorda Tweedmoutha w latach 60. XIX w. Dzięki prowadzonej przez lorda dokładnej dokumentacji wiemy, że fundamentem rasy był żółty pies aportujący i dwie suki tweed water spaniele. Ta ostatnia rasa dziś już nie występuje, niewiele też wiemy dziś o jej wyglądzie. Goldeny początkowo były zarejestrowane jako odmiana kolorystyczna retrievera gładkowłosego, ale w 1913 r. otrzymały osobny status rasowy.

Więcej o rasie Golden Retriever na stronie: www.golden.retriever.com.plRetriever | Hodowle | Ogłoszenia | Wystawy | Forum | Reklama | Kontakt
Strony www - Cares