flat coated retriever

FLAT COATED RETRIEVER

zobacz również: Wzorzec rasy | Hodowle

Kraj pochodzenia:

Wielka Brytania
Popularność (w Polsce): Rasa rzadka
Wysokość w kłębie (cm):58 do 63
Masa ciała (kg):29 do 35
Może mieszkać w: Duże mieszkanie lub dom
Gubienie włosa: Przeciętnie
Aktywność w domu: Mało aktywny
Wymaga spaceru przez: 60 minut dziennie
Stopien posłuszeństwa: Wysokie
Szybkość uczenia się: Bardzo szybko
Stopień dominacji: Uległy
Przeciętna długość życia (w latach): 11

Rasa flat coated retriever powstała w wieku XIX w Wielkiej Brytanii. W tamtym okresie zaczęto cenić specjalizację, nie tylko w strefie przemysłowej, ale także w łowiectwie. Powstało zapotrzebowanie na psy "do określonych zadań", które zastąpiłyby wykorzystywane wcześniej "psy do wszystkiego". Wtedy zaczął kształtować się flat coated retriever-specjalista od aportowania. Psy tej rasy miały określone zadanie-przynieść swojemu przewodnikowi ustrzelone pióro. Powinny trzymać się blisko człowieka, być posłuszne, reagować na polecenia myśliwego, zachowywać się spokojnie na stanowisku, po strzale wytrwale poszukiwać postrzałka, wchodzić chętnie nawet do bardzo lodowatej wody. Do ich zadań nie należało przeczesywanie pola w poszukiwaniu żywej zwierzyny, ich praca zaczynała się dopiero po strzale. Te wymagania, a także to, że najprawdopodobniej "dolano" w procesie tworzenia rasy krwi collie, sprawiły, że obecny flat ma taki a nie inny charakter.

Flat Coated Retriever

Psy tej rasy są przede wszystkim aporterami, ale ich niesamowita inteligencja, niezwykła zwinność i duża chęć przypodobania się właścicielowi ("will to please") sprawiają, że świetnie sprawdzają się również w innych dziedzinach. Moja znajoma hodowczyni mówi: "dla mnie nie jest ważne, co robią, najważniejsze jest żeby pracowały". Dla tych psów praca i współpraca z człowiekiem jest bardzo ważną częścią życia.
Flat coated retriever bardzo dobrze sprawdza się jako pies aportujący. Myśliwi cenią jego spokój, opanowanie, a także to, że aport wykonuje sprawnie, szybko i z dużym entuzjazmem. Wejście do lodowatej wody, nie stanowi dla niego problemu. Kupując flata trzeba pamiętać, że psy te, pozbawione możliwości pływania, stają się nieszczęśliwe, oraz o tym, że nasz podopieczny wykorzysta każdą okazję do kąpieli.
Wykorzystuje się je również jako psy tropiące. Jednak wśród hodowców obowiązuje zasada-flat jest przede wszystkim aporterem, a dopiero później tropowcem. Jednak, szczególnie w Skandynawii, wiele retrieverów ma championaty z tropienia.

Szkolenie nie jest trudne, psy te obdarzone są naprawdę sporą inteligencją, która w połączeniu z ich niesamowitym oddaniem człowiekowi i wrażliwością sprawia, że chętnie pracują i szybko uczą się nowych rzeczy. Nie nadają się za to zupełnie do szkolenia PO. W żadnym wypadku nie wolno im zareagować agresją w stosunku do człowieka.
Za granicą pracują także jako psy ratownicze, przy poszukiwaniu ludzi zasypanych przez gruz, albo przy poszukiwaniu zaginionych osób. Sprawdzają się także jako psy poszukujące narkotyków.
Z flatem można również brać udział w szkoleniu i zawodach agility.
Coraz więcej flatów wykorzystuje się w Polsce jako psy terapeutyczne. Obdarzone przyjaznym, żywym, otwartym na obcych charakterem, pomagają dzieciom i dorosłym niepełnosprawnym otworzyć się na pomoc terapeuty.

Występują w trzech kolorach, jednak tylko czarne i wątrobiane są uznawane przez FCI. Flaty złote (a raczej kremowe), były "posądzane" o gorszą pracę w polu i eliminowane z hodowli. Są to duże (wzorzec ustala górną granicę samca na 61 cm, ale w praktyce najczęściej jest to 63 cm), dosyć ciężkie (i znów wzorzec wzorcem, a życie życiem. Za średnią wagę suki uważam 30 kg, samce mogą ważyć nawet 40 kg) psy. Wymagają sporej uwagi właściciela oraz jego zainteresowania. Nie lubią być same. Kochają swoją rodzinę, a obcych lubią. Są wrażliwe, chętne do pracy. Późno dojrzewają i do końca życia pozostają "clownami" (dlatego by być właścicielem flata-szczególnie użytkowego, trzeba wykazać się i cierpliwością i poczuciem humoru). Lubią dzieci, ale nigdy nie wolno ich pozostawić sam na sam z maluchem-są na tyle żywe i duże, że mogą niechcący zrobić krzywdę. Nigdy nie "wystartują" do człowieka z zębami, ale lubią stróżować (objawia się to czasami uciążliwym szczekaniem). Dobrze dogadują się z innym zwierzętami. Są zawsze wesołe i uśmiechnięte. Ale naprawdę wymagają dużo miłości, cierpliwości, zajęcia. To nie jest rasa dla każdego i trzeba o tym pamiętać decydując się na flata.

Autor: Anna MaciaszekRetriever | Hodowle | Ogłoszenia | Wystawy | Forum | Reklama | Kontakt
Strony www - Cares